شهید سید احسان حاجی‌حاتملو

با شهادتِ سید احسان حاجی‌حاتملو برای دومین بار، عطر دل انگیزِ شهادت مدافعانِ حرمِ زینبی، در استان گلستان پراکنده شد.

شهید سید احسان حاجی‌حاتملو از رزمندگان تیپ ۴۵ جوادالائمه(ع) گرگان بود که مدتی پیش به صفوف مدافعان حرم بانوی مقاومت، حضرت زینب کبری (سلام الله علیها) پیوست و روز جمعه17 بهمن ماه 93، در نبرد با مزدوران سعودی و پیروان اسلام آمریکایی در سوریه، بال در بال ملائک گشود. 

شهید سیداحسان حاجی‌حاتملو متولد اول فروردین 1363 است. وی حدود 15 روز پیش به صورت داوطلبانه برای دفاع از حرم حضرت زینب(سلام‌الله‌ علیها) به سوریه رفت و در راه دفاع از حریم اهل بیت(ع) 13بهمن 93 در شهر حلب به دست تروریست‌های تکفیری به شهادت رسید.

پیکر این شهید مدافع حرم شنبه 18 بهمن ماه به گرگان منتقل و مراسم استقبال از شهید سید احسان حاجی حاتملو ساعت 16 در میدان بسیج شهر با حضور عموم مردم شهید پرور شهر گرگان برگزار شد. همچنین مراسم وداع با پیکر مطهر شهید بعد از نماز مغرب و عشا در آستان مبارک امامزاده عبدالله گرگان برپا شد.

مراسم تشییع پیکر مطهر این شهید بزرگوار با حضورخانواده شهید، مسئولان و مردم شهید پرور گرگان امروز، یکشنبه، ساعت 8 صبح از بهداری سپاه ناحیه گرگان آغاز و تا گلزار شهدای امامزاده عبدالله(ع) برگزار شد.

پیش از این، استان گلستان، این افتخار را داشت که، یکی دیگر از فرزندان خود را تقدیم آستان مقدس آل الله(ص) نماید. شهید غلامعلی تولی از رزمندگان گنبد کاووس بود که در خرداد ماه 1392 شمسی، در سوریه خلعت شهادت پوشید.

منبع: لاله های سرخ دیباج

***************

گفت‌وگوی سید محمد میرطاهری از دوستان شهید «حاجی‌حاتملو» 

«سید احسان حاجی‌حاتملو» از رزمندگان «تیپ ۴۵ جوادالائمه(ع)» (گرگان) بود که مدتی پیش به صفوف مدافعان حرم بانوی مقاومت، «حضرت زینب کبری (سلام الله علیها)» پیوست و روز جمعه 17 بهمن، در نبرد با «مزدوران سعودی» و پیروان «اسلام آمریکایی» در سوریه، بال در بال ملائک گشود. پیکر پاک این شهید، یکشنبه 19 بهمن، در گرگان تشییع خواهد شد.

سید احسان همیشه چابک بود؛ باز هم از او جاماندیم

شهید سیداحسان حاجی‌حاتملو متولد 1 فروردین 1363 است. وی حدود 15 روز پیش از شهادت به صورت داوطلبانه برای دفاع از حرم حضرت زینب(سلام‌الله‌ علیها) به سوریه رفت و در راه دفاع از حریم اهل بیت(ع) در شهر حلب به دست تروریست‌های تکفیری به شهادت رسید.

به این بهانه گفت‌وگویی با سید محمد میرطاهری از دوستان این شهید بزرگوار انجام دادیم.

میرطاهری با اشاره به برنامه هر روزه «شهید حاجی‌حاتملو» برای قرائت زیارت عاشورا با صد سلام و صد لعن، گفت: بارها در اردوها، کوه، جنگل و شرایط گوناگون دیدم که این برنامه سید احسان تغییر نمی‌کند و گاهی که زمان کمی‌ داشت، به یک بار گفتن سلام و لعن، اکتفا می‌کرد.

این دوست «شهید حاجی‌حاتملو» همچنین به عشق والای این شهید به حضرت اباعبدالله الحسین (علیه السلام) اشاره کرد و گفت: همین عشق بود که سید احسان را به قربانگاه کشاند. در هیئت‌ها، نوع عزاداری و نوع اشک و سوزی که داشت، از درون بود و همه به این حالات او غبطه می‌خوردند.

میرطاهری در زمینه ویژگیهای اخلاقی «شهید حاجی‌حاتملو» افزود: از دوران بچگی و حدود سال 1363 هم‌محلی و هم‌مسجدی بودیم. سید احسان فردی خوش اخلاق بود و در این مدت آشنایی یادم نمی‌آید که کسی از او رنجیده باشد. در بیان انتقادات هم به نحوی عمل می‌کرد که طرف مقابلش نرنجد، به همین خاطر طرف مقابل به راحتی حرف او را قبول می‌کرد.

این همشهری «شهید حاجی‌حاتملو» همچنین به ولایت‌پذیری این شهید پرداخته و گفت: پایبندی آقا احسان به ولایت مطلقه فقیه و عشق او به «آقا» مبرز بود. بارها از برخی جهت‌گیریهای حزبی و سیاسی ابراز نگرانی می‌کرد و همیشه در اتفاقات حساس، نگاهش به کلام حضرت آقا بود.

قلباً از اینکه سید احسان شهید شده خوشحالم اما احساس خسران بزرگی دارم؛ چون سید خیلی زرنگ بود و برای رفتن به سوریه و شرکت در جمع مدافعان حرم، یک سال دوندگی کرد. او آنقدر پافشاری کرد تا درب باز شد. او آدمی‌ چابک، تند و تیز و پر تلاش بود و ما باز هم از او جاماندیم!

عاجزانه از او می‌خواهم که شفیع ما باشد و سلام ما را به مادرشان حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) برساند.

سید احسان همیشه چابک بود؛ باز هم از او جاماندیم

سید احسان ساده‌زیست بود و حسینی‌وار زندگی می‌کرد. در روابطش با افراد، خیلی دقیق بود و با هر کسی رفت و آمد نمی‌کرد. 

در مسائل مالی اهل حساب و کتاب بود و هر بار که می‌خواست به ماموریت برود، خمس و سایر دیون شرعی‌اش را حساب می‌کرد.

اصلا بنا نداشت به سینه کسی دست رد بزند. مثلا یک بار برای وام اقوام یکی از همکارانش، ضامنشده بود؛ کاری که شاید با عقل حسابگر خیلی از ما درست نباشد. 

سید احسان همیشه چابک بود؛ باز هم از او جاماندیم

آخرین باری که او را دیدم، 20 روز قبل از شهادتش در یک مراسم عروسی بود. بعد از پایان مراسم، یکی از دوستان به نام آقای مسگری به سید احسان گفت: شام عروسی آقا ایمان را خوردیم، شام شهادت شما را کی می‌خوریم؟... او هم جواب داد: عجله نکنید...

***************

گفتگوی مهدی انتصاری از دوستان شهید «سید احسان حاجی‌حاتملو»

«سید احسان حاجی‌حاتملو» از رزمندگان «تیپ ۴۵ جوادالائمه(ع)» (گرگان) بود که مدتی پیش به صفوف مدافعان حرم بانوی مقاومت، «حضرت زینب کبری (سلام الله علیها)» پیوست و روز جمعه 17 بهمن، در نبرد با «مزدوران سعودی» و پیروان «اسلام آمریکایی» در سوریه، بال در بال ملائک گشود. پیکر پاک این شهید، یکشنبه 19 بهمن، در گرگان تشییع شد.

آنقدر اصرار کرد تا به سوریه رفت

شهید سیداحسان حاجی‌حاتملو متولد 1 فروردین 1363 است. وی حدود 15 روز پیش از شهادت به صورت داوطلبانه برای دفاع از حرم حضرت زینب(سلام‌الله‌ علیها) به سوریه رفت و در راه دفاع از حریم اهل بیت(ع) در شهر حلب به دست تروریست‌های تکفیری به شهادت رسید.

به این بهانه گفت‌وگویی با مهدی انتصاری از دوستان این شهید بزرگوار انجام دادیم.

انتصاری سابقه آشنایی با «شهید حاجی‌حاتملو» را به 14 سال پیش و جریان اردوی مناطق جنگی جنوب، مرتبط کرده و می‌گوید: سید احسان از بچه‌های هیئتی و پا به کار بود که با هم در هیئت حزب الله گرگان و هیئت فاطمیون شرکت می‌کردیم.

مهدی انتصاری که روزی در مسجد جمکران با «شهید حاجی‌حاتملو» صیغه برادری خوانده است، درباره خصوصیات اخلاقی او اضافه می‌کند: ویژگی بارز سید احسان این بود که دل کسی را نمی‌شکاند. همچنین از هیچکس ناراحت نمی‌شد. یعنی در واقع آنقدر تواضع داشت که برای خودش جایگاه ویژه‌ای قائل نبود تا به خاطر آن از دیگران ناراحت بشود.

این دوست «شهید حاجی‌حاتملو» با اشاره به لبخندها و نگاه معصومانه شهید می‌افزاید: همیشه به گوشه‌ای از هیئت می‌رفت و در کمال آرامش عزاداری می‌کرد. ما اسیر روحیات او بودیم.

انتصاری، اعتقاد «شهید حاجی‌حاتملو» به نماز اول وقت و نماز جماعت را از ویژگی‌های دیگر این شهید برشمرده و می‌گوید: مسجد قائم(عج) در گرگان جدید پاتوق شهید سید احسان و دوستانش بود و تلاش می‌کرد که همه قرارها و ملاقات‌هایش را با دوستان در این مسجد برگزار کند. تشییع پیکر او هم باعث شد دوباره دوستانی که سالیان سال از محله رفته بودند یا کمتر به مسجد می‌آمدند، به این بهانه دیدارشان تازه شود. سید احسان باز هم باعث پیوند دوستان شد.

همه دوستان از گرگان، اصفهان، قم و دیگر شهرها تا صبح سر مزار سید احسان جمع شده بودند. برخی از این دوستان را حدود 12 سال ندیده بودیم. آرزو داشت بر سر مزارش روضه امام حسین(ع)برقرار باشد و ما تا صبح بر سر مزارش ذکر و مناجات داشتیم.

«شهید حاجی‌حاتملو» عاشق «آقا» و در ولایت‌پذیری، کم‌نظیر بود.

سید احسان در تیپ مهندسی جواد الائمه (ع) و در گردان تخریب مشغول بود و آنقدر در تهران به مسئولان امر مراجعه و اصرار کرد تا توانست به سوریه اعزام شود.

ما دوستان «شهید حاجی‌حاتملو» از این ناراحتیم که چرا بدون خداحافظی رفت؛ چون اعزامش کاملا غیرمترقبه و ناگهانی شد و هیچکدام از دوستان، از رفتن او خبر نداشتند. آرزو داریم که فقط چند روز دیگر در بین ما بیاید تا یک دل سیر او را تماشا کنیم و لذت ببریم.

آنقدر اصرار کرد تا به سوریه رفت

سید احسان یک فرزند پسر در راه دارد و خانواده‌اش، نمونه خوبی از صبر زینبی و انقلابی را به نمایش گذاشته‌اند.

مراسم تشییع پیکر او آنقدر شلوغ بود که حتی دست ما به تابوت او هم نرسید. شهادت او روح تازه‌ای به گرگان داد و خیلی صدا کرد.

منبع : مشرق نیوز

/ 0 نظر / 34 بازدید